Górażdże podejmują działania ochronne na rzecz ptaków
Tworzenie sztucznych wysp betonowych dla ptaków wodno-błotnych, ochrona siedlisk łąkowych i murawowych to niektóre z działań, które będą realizowane w kopalniach Grupy Górażdże w ramach projektu opracowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Prezentacja wyników 4-miesięcznego projektu odbyła się w dniach 26 i 27 maja br. w siedzibie Górażdże Cement SA .
Na początku bieżącego roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) rozpoczęło realizację 4-miesięcznego projektu „Bioróżnorodność w twoim sąsiedztwie – analiza priorytetów ochrony przyrody w kopalniach należących do Grupy Górażdże”. Jego głównym celem było zebranie i analiza danych dotyczących walorów przyrodniczych 17 kopalń surowców mineralnych należących do Grupy Górażdże zlokalizowanych w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce. W ramach projektu dokonano oceny wartości przyrodniczej kopalń Grupy Górażdże i ich bezpośredniego otoczenia oraz oszacowano potencjał do wdrażania działań ochronnych na ich terenie. Ustalono też priorytety działań ochronnych, które w najbliższym czasie będą realizowane w kopalniach Grupy Górażdże.
Projekt jest elementem strategii HeidelbergCement wspierania bioróżnorodności w kopalniach należących do koncernu, jak również elementem strategii środowiskowej Grupy Górażdże.
Ochrona ptaków wodno-błotnych priorytetem działań ochronnych
Podczas spotkania w Górażdżach przedstawiciele OTOP i Bird Life International omówili wyniki raportu podsumowującego 4-miesięczny projekt. Za najcenniejsze pod względem walorów przyrodniczych (największe zasoby roślin i zwierząt o wysokim statusie zagrożenia) uznano trzy kopalnie: Wójcice, Górażdże (woj. opolskie), Gryżyce (woj. lubuskie).
W trakcie dyskusji z przedstawicielami Dyrekcji Grupy Górażdże, służb ochrony środowiska oraz nadzoru górniczego zaproponowano 4 kierunki działań związanych z ochroną bioróżnorodności na terenach poeksploatacyjnych, obejmujących: ochronę zespołu ptaków wodno-błotnych (wyspy, trzcinowiska, skarpy), ochronę siedlisk murawowych, ochronę siedlisk łąkowych (m.in. motyle) oraz niewielkich zbiorników wodnych (m.in. ważki, płazy).
Z przeprowadzonej analizy występowania roślin i zwierząt objętych szczególna troską (gatunków rzadkich i zagrożonych) wynika, że najliczniej reprezentowaną grupą na terenach kopalni Grupy Górażdże są ptaki – ogółem uzyskano informacje o występowaniu aż 36 zagrożonych gatunków z tej grupy kręgowców, łącznie stanowią one aż 64% wszystkich zagrożonych gatunków. Dlatego też w pierwszej kolejności Grupa Górażdże podejmie działania ochronne ukierunkowane na ptaki wodno-błotne (min. mewa śmieszka, rybitwa rzeczna, gęś zbożowa, czajka) występujące szczególnie na dużych i średnich akwenach. Według wstępnych założeń działania te obejmą kopalnie Wójcicie, Gryżyce i Górażdże i będą polegały m.in. na poprawie jakości siedlisk na wyspach poprzez usuwanie roślinności i przeciwdziałanie zarastaniu wysp, tworzenie i utrzymywanie wysp naturalnych. Jednym z najciekwaszych pomysłów jest tworzenie sztucznych pływających platform wykonanych z lekkiego betonu. Podobne działania realizowane są od kilku lat w koncernie HeidelbergCement na terenie Czech przez Českomoravský štěrk. Inne propozycje dotyczyły m.in. tworzenia i umacniania skarp dla jaskółek brzegówek, kształtowania strefy brzegowej zbiorników, a także działań edukacyjnych.
Projekt „Bioróżnorodność w twoim otoczeniu – analiza priorytetów ochrony przyrody w kopalniach HeidelbergCement (Grupa Górażdże) w Polsce” finansowany jest w ramach Programu Ochrony Bioróznorodności HeidelbergCement – BirdLife International.
BirdLife International (Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków) - to jedna z największych na świecie organizacji przyrodniczych, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Koncern HeidelbergCement prowadzi stałą współpracę z Bird Life International w ramach umowy partnerskiej podpisanej od 2012 roku.
Art piece Thu Nguyen Duc.
Room with different light elements.
Bowl with light elements.
Sink with light elements.
Art piece Thu Nguyen Duc.
Room with different light elements.
Bowl with light elements.
Sink with light elements.