Grupa Górażdże podpisuje z RWE umowę na zakup 70 tys. MWh zielonej energii rocznie
Grupa Górażdże, należąca do koncernu Heidelberg Materials, będąca jednym z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu, nawiązała długofalową współpracę z RWE Supply & Trading GmbH i w ramach zawartej umowy zakupi do 70 tys. MWh zielonej energii rocznie. To nie pierwszy raz, gdy stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Spółka realizuje działania w tym zakresie od wielu lat, ale najważniejsze cele dotyczą przyszłości.
Przedstawiciele Grupy Górażdże podkreślają, że kluczem do pełnej neutralności klimatycznej (którą Grupa chce osiągnąć do 2050 roku) jest konsekwentne inwestowanie w technologie i procesy pozwalające produkować beton oraz cement w sposób stale ograniczający oddziaływanie na środowisko naturalne. – Aby osiągnąć nasz cel, konsekwentnie realizujemy przyjęty plan i poszukujemy silnych partnerów, takich jak RWE. Długofalowa współpraca w zakresie pozyskiwania energii wiatrowej to jedno z kluczowych „zielonych” przedsięwzięć, które pozytywnie wpłynie na działanie naszej spółki. To również praktyczny wyraz włączenia się w proces transformacji energetycznej w Polsce – mówi Andrzej Reclik, dyrektor generalny Grupy Górażdże.
Umowa PPA zawarta z RWE pozwoli uzyskać gwarancję pochodzenia energii elektrycznej. W prawie polskim jest to jedyny sposób na poświadczenie korzyści środowiskowych wynikających z unikniętej emisji gazów cieplarnianych. Określa ona również ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii (Art. 120 ust.1 Ustawy OZE).
Współpraca między firmami została nawiązana na 10 lat. W tym czasie Grupa Górażdże zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad pół miliona ton, redukując tym samym udział energii konwencjonalnej o kilkanaście procent i nadając kierunek w ekologicznym rozwoju dla innych przedstawicieli branży. RWE Supply &Trading zaopatruje dziś głównych klientów przemysłowych w Europie i USA w zieloną energię elektryczną poprzez umowy zakupu energii z własnych elektrowni oraz z elektrowni innych firm. Zielona energia dla Grupy Górażdże będzie pochodzić z farmy wiatrowej Polska III. Ta 132-megawatowa farma wiatrowa należy do spółki zależnej Stadtwerke München i znajduje się na wietrznej północy Polski (70 km na południowy wschód od Gdańska).
- Całość nie tylko wpisuje się w nasze cele, jeśli chodzi o ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Założony czas trwania współpracy zabezpiecza nam dostawy energii w dłuższej perspektywie – zauważa Adam Friedrich, Kierownik Działu Zakupów Technicznych Grupy Górażdże
- Z radością wspieramy Grupę Górażdże w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Duże zainteresowanie tego typu zielonymi umowami zakupu energii pokazuje, jak ważna dla branży stała się bezemisyjna energia elektryczna. Zapotrzebowanie mocno rośnie, dlatego przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek kolejnych zielonych energii z farm wiatrowych i słonecznych, które są obecnie w fazie rozwoju – powiedział Olaf Lubenow, Dyrektor ds. Kontaktów z Klientami w UE w RWE Supply & Trading.
Energia nie tylko z wiatru, ale również ze słońca
Wiatr nie jest jednak jedynym źródłem odnawialnej energii, z której korzysta Grupa Górażdże. W 2021 roku nawiązaliśmy współpracę ze światowym ekspertem w dziedzinie źródeł odnawialnych, koncernem BayWa r.e. W jej ramy wchodzi dziesięcioletni kontrakt na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej w Witnicy. To pierwsza w Polsce niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna, wspierana umową w formule corporate PPA (Power Purchase Agreement). Kontrakt wyznacza nowe standardy w dziedzinie pozyskiwania czystej i zrównoważonej energii dla przedsiębiorstw i jest wzorcem postępowania dla korporacji zarówno w regionie, jak i na całym świecie.Jako lider w krajowej produkcji cementu (Górażdże Cement) i jeden z największych w Polsce producentów betonu towarowego (Górażdże Beton) oraz kruszyw (Górażdże Kruszywa) konsekwentnie realizujemy strategię zakładającą osiągnięcie do 2050 roku pełnej neutralności klimatycznej dla swoich produktów. Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju prowadzimy również m.in. poprzez udział w projekcie ACCSESS, do którego dołączyliśmy we wrześniu 2021 roku. Udział koncernu Heidelberg Materials w projekcie obejmuje trzy filary, w tym m.in. uruchomienie pilotażowej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla w Polsce. W kolejnych krokach koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już infrastruktury, a także opracuje ramy prawne i organizacyjne dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies.
fot./copyright Stadtwerke München