recykling odpadów betonowych

Kolejny etap zakończony: Heidelberg Materials jako pierwszy w Polsce uruchamia zakład recyklingu betonu

  • Nowoczesny zakład Heidelberg Materials, znajdujący się w Dąbrowie Górniczej niedaleko Katowic, wdraża na skalę przemysłową wysokiej jakości separację i sortowanie odpadów betonowych.
  • Opatentowany mechanizm kruszenia umożliwia zaawansowaną i efektywną separację oraz sortowanie, które pozwalają uzyskać kruszywa najwyższej jakości, równoważne dla surowców pierwotnych.
  • Dzięki opatentowanemu procesowi ReConcrete odzyskiwany jest zaczyn cementowy z recyklingu (RCP). W ten sposób Grupa łączy gospodarkę obiegu zamkniętego z dekorbanizacją
  • RCP może być wykorzystywana jako alternatywny surowiec w produkcji klinkieru lub jako alternatywny materiał cementowy.
  • Ponadto może pochłaniać i wiązać CO₂, ograniczając tym samym jego emisję.
  • Heidelberg Materials podkreśla swoje silne zaangażowanie w rozwój zamkniętego obiegu produkcji, dążąc do zaoferowania cyrkularnych alternatyw dla 50% swoich produktów betonowych do 2030 roku.

Heidelberg Materials uruchomił w swoim zakładzie w Dąbrowie Górniczej innowacyjny projekt recyklingu odpadów betonowych. 

Instalacja została wyposażona w opatentowany mechanizm kruszenia betonu, który umożliwia zaawansowaną separację i sortowanie w celu uzyskania pełnego recyklingu. Tym samym możliwe staje się zastąpienie pierwotnych surowców używanych dotychczas w produkcji betonu 

– tłumaczy Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.

Dzięki wydajności recyklingu do 100 ton betonu na godzinę, Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła tego typu rozwiązanie na skalę przemysłową.

Dzięki naszemu silnemu i stałemu zaangażowaniu w rozwój innowacji, wprowadzamy rewolucyjną i opłacalną komercyjnie technologię, łączącą obieg zamknięty z dekarbonizacją. To kontynuacja obranej przez nas ścieżki zmierzającej do neutralności emisyjnej. Innowacje, takie jak ta, pomagają przyspieszyć naszą transformację i podkreślają nasze całej Grupy związane ze stałym rozwojem gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki temu do 2030 roku aż 50% naszej produkcji betonu będzie generowane dzięki wykorzystaniu surowców alternatywnych 

– mówi Nicola Kimm, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju
i członek zarządu Heidelberg Materials.

W naszym wielokrotnie nagradzanym projekcie ReConcrete pokazaliśmy już – aktualnie na skalę pilotażową – że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez jednoczesnej utraty jakości – wskazuje Jon Morrish, członek zarządu Heidelberg Materials, odpowiedzialny za obszar Grupy w Europie i dodaje, że nowy zakład recyklingu to ważny kamień milowy we wdrażaniu tej innowacyjnej technologii na zupełnie nową skalę. 

– Dzięki temu wzmacniamy naszą wiodącą pozycję w branży w zakresie obiegu zamkniętego – podkreśla Morish. 

ReConcrete kluczowe w zakresie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego 

W ramach opatentowanego przez Heidelberg Materials procesu ReConcrete, odpady betonowe są rozkładane na pierwotne składniki za pomocą nowoczesnego, autorskiego (własnego projektu) mechanizmu kruszenia. Uzyskane frakcje obejmują najwyższej jakości piasek i żwir, które są równoważne surowcom pierwotnym. Recyklingowany zaczyn cementowy (RCP) jest najdrobniejszą frakcją procesu separacji. Może być używany jako alternatywny surowiec do produkcji klinkieru zastępując tym samym wapień i zmniejszając emisję CO₂ lub jako wtórny materiał cementowy. 

Ponadto RCP może działać jako pochłaniacz dwutlenku węgla, pochłaniając i trwale wiążąc CO₂ przez cały okres eksploatacji danego projektu budowlanego. Aby wykorzystać ten potencjał i zainicjować tzw. „wymuszoną karbonatyzację”, RCP może być również wystawiony na działanie surowych gazów spalinowych z produkcji cementu. Powstały w ten sposób karbonatyzowany RCP (cRCP) może zmineralizować około 150 kg CO₂ na tonę RCP, znacząco redukując emisje CO₂, będącą elementem produkcji klinkieru. Jednocześnie cRCP może być stosowany jako niskoemisyjny materiał cementowy, zmniejszając tym samym ilość klinkieru na etapie produkcji. Aby dalej badać i rozwijać tę technologię, Heidelberg Materials buduje w Polsce (w miejscowości Górażdże) przemysłowy zakład pilotażowy do tzw. wymuszonej karbonatyzacji. RCP uzyskany w zakładzie recyklingu w Dąbrowie Górniczej zostanie przetransportowany do zakładu pilotażowego w Górażdżach, gdzie następnie będzie poddany działaniu gazów spalinowych z pieca. Mechaniczne zakończenie budowy zakładu planowane jest na koniec 2024 roku. 

Stajemy się siłą w recyklingu 

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone materiały budowlane, Heidelberg Materials stale inwestuje w infrastrukturę i technologie, które rozwijają strategię firmy związaną z gospodarką obiegu zamkniętego. W ramach tego zaangażowania i rozwoju portfolio Grupa ogłosiła niedawno przejęcie B&A Group, pochodzącej z południowo-zachodniej Anglii firmy specjalizującej się w recyklingu odpadów i kruszyw, a także w oczyszczaniu terenu, robotach ziemnych, rekultywacji gruntów i zrównoważonej regeneracji gruntów. Inne przejęcia w dziedzinie recyklingu obejmują Mick George Group (UK), Highway Materials, Aaron Materials, Green Drop Rock Products i RMS Gravel Inc. (wszystkie w USA), a także RWG i SER Group (obie w Niemczech). Wymienione akwizycje pomagają w dalszym rozszerzaniu obecności firmy na kluczowych rynkach, jednocześnie wzmacniając ofertę materiałów związanych z gospodarką obiegu zamkniętego.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.

recykling odpadów betonowych

recykling odpadów betonowych.