Warsztaty Betonów Niskoemisyjnych GoGreen Concrete zgromadziły całą branżę

Za nami dwa dni warsztatów z cyklu GoGreen Concrete. 250 osób w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wspólnie poszukiwało sposobów na redukcję śladu węglowego generowanego podczas produkcji cementu i betonu. Wydarzenie było doskonałą okazją do połączenia teorii z praktyką – uczestnicy mieli bowiem okazję, by na żywo doświadczyć zastosowań produktów niskoemisyjnych.

Podczas spotkania merytoryczne prelekcje dotyczące szeroko pojętego budownictwa zrównoważonego wygłosili przedstawiciele Grupy Górażdże oraz innych firm i świata naukowego. Uczestnicy wykładów poznali m.in. nowe standardy zrównoważonego budownictwa, technologii prefabrykacji betonowej i dokumentacji technicznej.

– Tego typu wydarzenie jest niezbędne na rynku budownictwa i nieruchomości. Niskoemisyjność staje się absolutną koniecznością, co niesie za sobą olbrzymią potrzebę powszechnej edukacji w tym zakresie – powiedziała dr inż. arch. Marta Promińska Pełnomocniczka SARP do Spraw Środowiska, która swoim wystąpieniem otworzyła warsztaty.

W czasie sesji warsztatowych uczestnicy mieli okazję zwiększyć swoją wiedzę m.in. na temat projektowania betonu do elementów wibroprasowanych, zastosowania cementów niskoemisyjnych w specjalnych robotach geotechnicznych oraz monitorowania rozwoju wytrzymałości wczesnej betonu. Duże wrażenie na gościach zrobił pokaz druku 3D w betonie, podczas którego wydrukowano logo warsztatów. Za część praktyczną odpowiadali przedstawiciele firm REbuild, ATLAS, Sika, PERI oraz Centrum Technologicznego Betotech.

Warsztaty oferują możliwość doświadczenia betonu w praktyce. W tym roku przedstawiamy technologię betonów niskoemisyjnych, których ślad węglowy jest ograniczony dzięki stosowaniu nowoczesnych materiałówzwracał uwagę dr inż. Artur Golda, Dyrektor Centrum Technologicznego Betotech.  – Jesteśmy  dużym producentem materiałów budowalnych i czujemy się odpowiedzialni za ślad węglowy oraz za to, ile nasza produkcja wnosi do środowiska. Przy pomocy nowoczesnych technologii chcemy ograniczać ten negatywny wpływ dodał Artur Golda.

Cała branża we wspólnym celu

Kluczem do pełnej neutralności klimatycznej Grupy Górażdże są inwestycje w technologie i procesy, które pozwalają produkować beton i cement, w sposób stale ograniczający oddziaływanie na środowisko naturalne. Producent realizuje działania w tym zakresie od wielu lat, ale najważniejsze cele dotyczą przyszłości.

– Konsekwentnie realizujemy strategię, zgodnie z którą do 2050 roku wszystkie produkty Grupy osiągną pełną neutralność klimatyczną. Aby mogło się to udać sukcesywnie wdrażamy nowe rozwiązania oraz zwiększamy ekologiczny charakter procesów produkcyjnych. Sami jednak jesteśmy częścią większej, globalnej walki o dobry, zdrowy klimat. Dlatego zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa edukacja oraz inspirowanie innych do wprowadzania zmian. W tym celu zorganizowaliśmy w Katowicach Warsztaty Betonów Niskoemisyjnych. mówi Andrzej Reclik, Dyrektor Generalny Grupy Górażdże.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga ścisłej współpracy różnych środowisk, głównie klientów, architektów, technologów. Dlatego Grupa Górażdże zapowiada, że cykl GoGreen Concrete będzie kontynuowany. Już w lutym 2023 r. odbędą się warsztaty GoGreen Lab, a w maju przyszłego roku zorganizowane zostanie GoGreen Sympozjum.

– To dla nas duża satysfakcja, że Grupa Górażdże nadaje ton dyskusji o proekologicznych zmianach w branży i zachęca inne firmy do świadomych działań, których oczekują dziś zarówno biznes, jak i klienci oraz całe społeczeństwo. Jesteśmy przekonani, że nasze inicjatywy w tym zakresie realnie zmieniają rynek i środowisko, dlatego chcemy kontynuować ten projekt i już teraz planujemy kolejną odsłonę Warsztatów. Beton i cement mogą być nowoczesne, przyjazne dla klimatu i to wszystko może powstawać w Polsce. Warto o tym dyskutować i warto głośno o tym mówić – podkreślił Andrzej Losor, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży i Marketingu, Członek Zarządu Grupy Górażdże.

Wśród uczestników Warsztatów Betonów Niskoemisyjnych pojawili się m.in. producenci betonu towarowego, prefabrykatów betonowych, a także producenci domieszek chemicznych, przedstawiciele stowarzyszeń branżowych oraz laboratoriów badawczych. Nie zabrakło także reprezentacji ośrodków akademickich, wśród których znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechniki: Śląska, Opolska, Wrocławska, Warszawska i Świętokrzyska.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_1.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_2.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_3.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_4.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_5.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_6.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_7.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_8.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_9.

GoGreen Concrete Warsztaty 2022_10.