Wolontariusze z Górażdży pomagają w ochronie ptaków
Kilkaset krzewów dzikiej róży, tarniny i głogu posadzili pracownicy Grupy Górażdże na obrzeżach wyrobiska Ruda w ramach akcji wolontariackiej, której celem było ratowanie populacji GĄSIORKA – zagrożonego gatunku ptaka z rodziny dzierzbowatych.
Akcja została zorganizowana w sobotę 31 maja br. przez fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie we współpracy z Górażdże Kruszywa sp. z o.o. w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże. Wzięło w niej udział około 40 pracowników wraz z rodzinami.
Pomysł na akcję powstał w związku z zaleceniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, która w ramach decyzji środowiskowej dotyczącej eksploatacji złoża kopalni Ruda (powiat Kuźnia Raciborska) poleciła utworzenie nad brzegiem zbiornika wodnego byłego wyrobiska, pasa zieleni złożonego z rodzimych gatunków krzewów, w szczególności tarniny, głogu i róży.
- Celem zaleceń RDOŚ było stworzenie odpowiednich warunków lęgowych dla ptaków związanych z tym typem siedliska m.in. gąsiorka i innych gatunków ptaków z rodziny dzierzbowatych. W przyszłości zakrzewione odcinki będą też pełniły funkcję izolacyjną od wpływów otoczenia, a w szczególności utrudniały dostęp do jego brzegów - zapobiegając tworzeniu dzikich miejsc biwakowania i kąpielisk na brzegach zbiornika powyrobiskowego – mówi Jacek Zalewski, Dyrektor Zarządzający Górażdże Kruszywa, który wraz z pracownikami uczestniczył w akcji.
Firma zakupiła 900 krzewów, zabezpieczyła sprzęt i rękawice, a pracownicy wraz z rodzinami obsadzili prawie kilometrowy odcinek nabrzeża zbiornika. W akcji ratowania populacji gąsiorka wziął również udział opolski ornitolog Rafał Świerad, który chociaż na co dzień pracuje w spółce CEMET obsługującej transport kolejowy w Cementowni Górażdże, to jego prawdziwą pasją jest ornitologia. Podczas rodzinnego pikniku zorganizowanego po zakończeniu prac, uczestnicy akcji mieli okazję wysłuchać jego fascynujących opowieści na temat gąsiorka i innych ptaków zamieszkujących okolice kopalni, a także za pomocą lunety ornitologicznej i lornetek prowadzić ich obserwacje. Rafał Świerad zwrócił uwagę na bogactwo gatunków ptaków zamieszkujących kopalnię Ruda. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawało się, że ptaków jest niewiele, to po dokładnym rozpoznaniu terenu za pomocą lornetek okazało się, że jest ich całe mnóstwo. Pracownikom udało się zaobserwować m.in. gąsiorki, dudki, jaskółki brzegówki, pliszki żółte, kląskawki i innych ptasich mieszkańców kopalni.
Gąsiorek – ptak ciernistych krzewów
Dlaczego gąsiorek potrzebuje ciernistych krzewów? Bohater akcji wolontariackiej Górażdży, gąsiorek to jeden z ładniej ubarwionych ptaków występujących w Polsce o kontrastowym ubarwieniu z charakterystyczną „maską Zorro” na głowie. Zasiedla skraje lasów i zakrzaczeń, w pobliżu których poluje na duże owady, małe ssaki, płazy i gady. Na szczególną uwagę zasługują jego zwyczaje myśliwskie. Mniejsze zdobycze zjada od razu, większe lub nadwyżkę pokarmu nabija na kolce krzewów (najchętniej tarniny), podobnie jak inne dzierzby, np. srokosz. Dzięki temu łatwiej mu przytrzymać zdobycz i rozczłonkować ją dziobem. Niezjedzone od razu ofiary tworzą zarazem rodzaj zapasów na dni, w trakcie których nie upoluje dostatecznie dużo zdobyczy. Zasobność jego spiżarni stanowi też wabik dla samic. Gąsiorek jest zadziwiająco silny jak na swoje wymiary (trochę większy od wróbla), ale też bardzo wrażliwy na zmiany zachodzące w środowisku, dlatego potrzebuje działań ochronnych. Gatunek ten jest bardzo wymagający pod względem miejsc rozrodczych, które bardzo szybko kurczą się przez zmieniany przez człowieka krajobraz.
Wolontariusze z Górażdży pomagają w ochronie ptaków.
Wolontariusze z Górażdży sadzą krzewy.
Gąsiorek (Lanius collurio).
Przedstawiciele gatunku.
Wolontariusze z Górażdży pomagają w ochronie ptaków.
Wolontariusze z Górażdży sadzą krzewy.
Gąsiorek (Lanius collurio).
Przedstawiciele gatunku.