Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże

Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże (UBGG) to największy projekt edukacyjny w Polsce adresowany do studentów wydziałów budownictwa. Głównym założeniem projektu jest szeroka popularyzacji wśród studentów budownictwa najnowszych trendów w technologii produkcji materiałów budowlanych, zdobycie wiedzy praktycznej, przygotowanie studentów do wykonywanego w przyszłości zawodu inżyniera i łączenie edukacji z biznesem. Program, finansowany w całości przez Górażdże Cement SA, realizowany jest co dwa lata, tak aby objąć każde dwa roczniki kończące naukę. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 
23 uczelnie techniczne, 300 najzdolniejszych studentów budownictwa
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali najlepsi studenci wraz z opiekunami, a sukces pierwszej edycji uniwersytetu przyczynił się do ogromnego zainteresowania udziałem w projekcie ze strony uczelni, czego efektem jest zwiększenie liczby studentów i zakresu sesji wyjazdowych. 
W pierwszej edycji programu (2011/2012) wzięło udział 170 studentów dwóch ostatnich lat budownictwa z 17 uczelni technicznych z całego kraju. Do II edycji, zakończonej w 2014 r. zgłosiło się już 300 studentów z 23 uczelni technicznych czyli prawie wszystkie uczelnie w kraju potwierdziły swój udział w projekcie.

Warsztaty, zajęcia w terenie oraz wykłady doświadczonych praktyków budownictwa
Projekt UBGG obejmuje organizację sesji wyjazdowych, podczas których studenci mają możliwość poznania zakładów Grupy Górażdże, jak również najnowocześniejszych zakładów partnerów biznesowych Grupy Górażdże. Studenci poznają innowacyjne technologie, uczestniczą w warsztatach, zajęciach praktycznych i wykładach prowadzonych przez ekspertów Górażdży.
W ramach drugiej edycji UBGG organizatorzy przygotowali osiem sesji wyjazdowych, podczas których 300 najzdolniejszych studentów poznawało nowoczesne zakłady partnerów biznesowych Grupy Górażdże: Betard w Długołęce (k. Wrocławia), Euronit w Olkuszu, Kreisel w miejscowości Ujazd, Pollytag w Gdańsku, PozBruk (k. Poznania) i ZPB Kaczmarek w Prusicach (k. Wrocławia).

Międzyuczelniana rywalizacja  
Kluczowym elementem projektu UBGG są  konkursy wiedzy o najnowszych technologiach stosowanych w budownictwie. W ramach drugiej edycji odbyły się dwa konkursy indywidualny (z wiedzy nt  właściwości i zastosowań cementu, betonu i kruszyw) i zespołowy, polegający na zaprojektowaniu najlżejszej i najbardziej wytrzymałej mieszanki betonowej. Wielomiesięczną zespołową rywalizację wygrali studenci Politechniki Warszawskiej. Zwycięzcy konkursu indywidualnego oraz członkowie trzech najlepszych drużyn konkursu zespołowego dostali wysokiej klasy sprzęt – MacBooki Air, iPady i iPady mini firmy Apple. 

Andrzej Losor

Dyrektor Rozwoju Sprzedaży, Produktów Niskoemisyjnych i ESG

Górażdże Cement SA ul.Cementowa 1, Chorula
47-316 Górażdże
Polska

Sesja UBGG w Poznaniu .

Sesja UBGG - Jura .

Sesja UBGG - Jura 2 .

UBGG -Zajęcia rekreacyjne .